Kraj Anglia

Stolica: Londyn
Waluta: funt brytyjski (GBP), 1 GBP = 100 pensów
Wiza: wiza nie jest wymagana
Język: angielski
Napięcie: 240 V
Powierzchnia: 130 395 km²
Ludność: 53 012,5 tys.

Anglia Płd. - Wsch.

Anglia Płd. - Zach.

Anglia Pn. - Wsch.

Anglia Pn. - Zach.

Anglia Śr. - Wsch.

Anglia Śr. - Zach.

Anglia Wschodnia

Kornwalia

Londyn

Wyspa Man

Wyspy Normandzkie

Wspaniałe plaże, brytyjski sposób bycia, francuska elegancja i mnóstwo zabytków militarnych.

Informacje ogólne

Dzięki łagodnemu klimatowi, egzotycznej mieszance stylu brytyjskiego i francuskiego oraz dogodnemu położeniu, Wyspy Normandzkie są świetnym celem urlopowym, będącym alternatywną opcją dla miejsc ogarniętych masową turystyką. Ponadto za sprawą pięknych plaż, niewielkich odległości oraz atrakcji turystycznych w postaci miejsc prehistorycznych, zamków i fortów, można w tym mało znanym zakątku Europy spędzić bardzo ciekawe wakacje polegające na relaksie połączonym ze zwiedzaniem. Jeżeli kapryśna pogoda uniemożliwia pławienie się w promieniach słonecznych i uprawianie sportów wodnych, można zainteresować się ofertą wyspiarskich muzeów naznaczonych długą historią całego archipelagu. Z pewnością jest to najcieplejsze miejsce Wielkiej Brytanii, któremu co prawda bliżej do kontynentu europejskiego, od wielu lat pozostaje pod angielską jurysdykcją. Faktem jest, że sąsiedztwo Francji znacząco wpłynęło na historię powiązaną z dawnym księstwem Normandii oraz na barwną kulturę wyspiarzy, tworząc odrębny dialekt normandzko-francuski. Dla turystów jest to niespotykana mieszanka, charakterystyczna tylko dla tego zakątka, któremu sprzyja przepiękna przyroda, świetna baza noclegowa i raj podatkowy.

Wyspy Normandzkie tworzą mini-archipelag na kanale La Manche, u wybrzeży francuskiej Normandii. Mieszkańcy wysp mają brytyjskie obywatelstwo i podlegają pod koronę brytyjską, niemniej same wyspy nie należą do Unii Europejskiej, tworząc tym samym odrębne jednostki polityczne z własnym prawem, parlamentem i walutą wymienialną na funty brytyjskie. Archipelag obejmuje swoim zasięgiem w sumie 8 największych wysp (Jersey, Guernsey, Alderney, Sark, Herm, Jethou, Brecqhou, Lihou) i cechuje się nizinnym krajobrazem oraz łagodnym morskim klimatem. Takie warunki pozytywnie wpływają na wypoczynek w ciekawym otoczeniu różnorodnej linii brzegowej pełnej zatok, wąskich półwyspów i łagodnych plaż. Północne zakątki wysp mają przeważnie charakter klifowy, sprzyjający spacerowaniu i podziwianiu ujmujących widoków ukształtowanych na przestrzeni wieków przez działanie wody morskiej. Chociaż rzeźba terenu jest nizinna, można liczyć na płytkie doliny i wzniesienia doskonale nadające się do uprawiania turystyki aktywnej (najwyższy punkt na Jersey osiąga wysokość 148 m n.p.m.). Z racji tego, że na wyspach panuje klimat umiarkowany, ciepły, o morskiej odmianie, turyści mogą liczyć na stosunkowo ciepłe lata (maks. do 25°C), ale bez upalnych dni, a także na bezmroźne zimy. Na największych wyspach można trafić na niewielkie jeziora podkreślające walory przyrodnicze oraz piaszczyste plaże, na których w okresie letnim pojawiają się spacerujący wczasowicze.

Ze względów politycznych Wyspy Normandzkie mają odmienną niż Wyspy Brytyjskie historię, umiejscowioną bliżej francuskiego wybrzeża i księstwa Normandii. Dopiero po podbojach Wilhelma Zdobywcy i bitwie pod Hastings w roku 1066, wyspy przeszły pod brytyjskie panowanie i pomimo licznych konfliktów, pozostały w posiadaniu korony brytyjskiej. W trakcie trwania II wojny światowej Wyspy Normandzkie, podobnie jak Francja, jako jedyne brytyjskie terytorium bez jednego wystrzału trafiły pod okupację hitlerowską, pod którą pozostawały aż do kapitulacji Niemiec w maju 1945 r. Każda z wysp oferuje zwiedzającym swoją własną historię, nierozerwalnie związaną z zabytkami prehistorycznymi, miejscami kultu, średniowiecznymi fortyfikacjami i romantycznym pejzażem podkreślającym urok tego nietypowego zakątka Europy.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Wyspa Jersey – największa wyspa normandzka wraz z leżącymi obok niej dziesiątkami bezludnych wysepek słynie z kilku ciekawych miejscowości wypoczynkowych oraz uroczych wiosek rybackich sąsiadujących z połaciami piaszczystych plaż obmywanych granatowymi wodami kanału La Manche. Jersey jest także rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej, którzy na krótkich wycieczkach mogą poznawać wszystkie tajemnice i odkrywać liczne zakątki związane z historią XX wieku. Wyspa dysponuje własnym radiem, prasą, telewizją i walutą wymienialną na funty brytyjskie. Posiada także niezależną od Wielkiej Brytanii władzę, pozostając jednak pod kontrolą korony. Historia Jersey sięga 933 r., w którym Wilhelm Długi Miecz przyłączył ją do księstwa Normandii, natomiast jego potomek, Wilhelm Zdobywca, gdy wyruszył na podbój Anglii w XI stuleciu, włączył wojenną zdobycz do królestwa Anglii. Dzięki neutralności politycznej na wyspie rozwinął się handel, którego długotrwałym efektem pozostała strefa wolnocłowa. Wyspę w 1940 r. zdobyły wojska hitlerowskich Niemiec i okupowały jej tereny aż do zakończenia II wojny światowej. Właśnie po tym okresie zachowało się mnóstwo pamiątek militarnych, które skutecznie przyciągają miłośników fortyfikacji, pragnących połączyć wypoczynek na plażach z uprawianiem sportów wodnych i zwiedzaniem bunkrów oraz licznych powojennych zabudowań. Wśród interesujących fortyfikacji znajduje się także XIII-wieczna twierdza na górze Orgueil mająca przed wiekami bronić Anglików przed francuską inwazją. Widoki ze wzniesienia są piękne i można wśród nich wypatrzyć malowniczy port, ustronne plaże w skalistych zatoczkach oraz restauracje pobliskiego miasteczka, zachęcające do odwiedzin świeżo złowionymi owocami morza. Wiele zabytkowych elementów zachowało się w dawnych koszarach brytyjskich Greve De Lecq Barracks i tam można trafić na ciekawe rekonstrukcje historyczne i aktorów przebranych za żołnierzy z różnych okresów. Stolicą wyspy jest urocza miejscowość Saint Helier charakteryzująca się sympatycznym portem z zacumowanymi najczęściej luksusowymi jachtami, wakacyjną atmosferą na wąskich uliczkach starówki oraz przyjemnymi lokalami gastronomicznymi i dogodną bazą noclegową. W wolnej chwili można zwiedzić Fort Regent na wzgórzu oraz wybrać się na pasjonującą wycieczkę mającą w swoim programie zwiedzanie innej twierdzy –  Elizabeth Castle, która ozdabia pobliską, skalistą wysepkę. Do zamku położonego w niezwykle malowniczym miejscu można dojść „suchą stopą” tylko w czasie odpływu, by cieszyć się niezwykłymi widokami. Ponadto na Jersey można zwiedzić poniemieckie tunele wojenne z podziemnym szpitalem Jersey War Tunnels, niezwykły ogród muszelkowy Shell Garden oraz Farmę Lawendy. Warto także pamiętać, że Jersey ma poszarpaną linię brzegową, przyjemne piaszczyste plaże i oferuje doskonałą bazę sportowo-rekreacyjną dla amatorów sportów wodnych, więc popływać jachtem, motorówką lub na desce windsurfingowej można praktycznie wszędzie.

Wyspa Guernsey – dobre warunki do uprawiania turystyki aktywnej, dogodna baza noclegowa, liczne atrakcje i niezwykłe walory krajobrazowe są zachętą dla turystów poszukujących urokliwego, ale spokojnego zakątka związanego z normandzkim wybrzeżem. Po zachodniej stronie wyspy znajduje się kilkanaście niewielkich piaszczystych plaż, dla których dodatkiem są zielone wzgórza, skaliste cyple oraz relikty minionych wojen w postaci fortyfikacji obronnych i zabytków zgromadzonych w muzeach. Południowy brzeg natomiast zdominowały wysokie klify, do których prowadzą ekscytujące i malownicze szlaki piesze. Wykopaliska archeologiczne i odkrycie na dnie portu statku z I w. n.e. potwierdziły, że wyspa była wykorzystywana jako baza handlowa już w czasach rzymskich. Późniejsze losy Guernsey wyglądały podobnie jak całych Wysp Normandzkich i pozostawiły po sobie mnóstwo pamiątek. Wyspę można zwiedzić samochodem lub autobusem, niemniej ze względu na niewielkie odległości i przepiękne widoki, najlepszym sposobem poznania najodleglejszych zakątków, godnych fotograficznego upamiętnienia, jest rower. Stolicą wyspy jest St. Peter Port przyciągający uwagę ładną mariną zastawioną dalekomorskimi jachtami i luksusowymi łodziami motorowymi. Przy nabrzeżu znajdują się restauracje i hotele służące turystom do wypoczynku na Guernsey. Spacerując wąskimi uliczkami kurortu można dotrzeć do: Hauteville Hause – miejsca wygnania francuskiego pisarza i poety Victora Hugo i jednocześnie domu-muzeum, w którym powstała powieść „Nędznicy”; zabytkowego kościoła św. Piotra; centrum rekreacyjnego Beau Sejour oraz głównej atrakcji – XII-wiecznej fortecy Cornet, służącej w zamierzchłych czasach zarządcy wyspy (w środku ciekawe muzea, kafejka i sklep). Ponadto pasjonującym miejscem na wyspie jest Fort Grey mieszczący muzeum katastrof morskich z przedmiotami wyłowionymi z wraków statków oraz La Vallette – muzeum zlokalizowane w podziemnych tunelach. Na wyspie znajdują się także warsztaty rzemieślnicze, w których można przyjrzeć się tradycyjnemu wyrabianiu dzieł sztuki ludowej oraz liczne gospodarstwa zajmujące się hodowlą bydła rasy „guernsey” i uprawą kwiatów.

Kuchnia

Kuchnia brytyjska po okresie kulinarnego zastoju wraca do łask i staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata, opartych na narodowych tradycjach. Turyści muszą jednak uważać, gdyż część restauracji nie idzie z duchem czasu i nadal serwuje potrawy spod znaku: dużo, tłusto i kalorycznie. Bywa jednak, że zgodnie ze współczesnymi zapatrywaniami, wysmażone mięso zanurzone w ciężkim sosie zostało wyparte przez potrawy określane mianem Modern British, które polegają na dowolnym łączeniu tradycyjnych smaków, składników i technik z pomysłami wywodzącymi się z innych narodów, zadomowionych „na wyspach” od wielu lat. Przeszłość kolonialna zagwarantowała całe bogactwo aromatycznych przypraw i wzbogaciła kuchnię o indyjskie curry oraz smaki tajskie, chińskie, indonezyjskie i arabskie. W dużych miastach można spotkać także ogrom restauracji tureckich, wietnamskich, rosyjskich i meksykańskich, które urozmaicają niekiedy tendencyjne, brytyjskie potrawy. Być może trudno odnaleźć się w tej skomplikowanej mieszance smaków z całego świata, ale każdy wytrawny smakosz z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W każdym pubie na śniadanie można zamówić typowe angielskie tosty i jajka z plastrami bekonu, chociaż twardzi Brytyjczycy pałaszują również fasolkę w sosie pomidorowym, parówki lub podobną do kaszanki wędlinę z kaszy jęczmiennej, owsa i krwi wieprzowej – black pudding. Zawsze można zamówić płatki zbożowe z mlekiem lub owsiankę oraz kawę bądź herbatę z mlekiem lub bez. Po sytym śniadaniu nieprędko przychodzi głód, więc dla turystów wybierających się na wielogodzinne zwiedzanie kaloryczny posiłek może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Lunch zwany także Ploughman’s lunch jada się przeważnie w pubach między 12 a 14 godziną. Na talerzu ląduje najczęściej chleb, jakiś gatunek żółtego sera, szynka, pasztet i mieszanka warzyw w marynacie lub po prostu zwykły brytyjski sandwich przygotowany na wiele sposobów.

Charakterystycznym daniem obiadowym spotykanym w wielu miejscach jest fish and chips, czyli ryba z frytkami polana najczęściej specyficznym sosem HP Brown Sauce zrobionym przeważnie z octu z dodatkiem przypraw i ekstraktu owocowego. Danie takie przywędrowało do Anglii z Hiszpanii i Portugalii podczas XVIII-wiecznych wędrówek Żydów. Wrażliwe żołądki może poruszyć „zestaw obiadowy” w postaci sterty ziemniaków z rzuconymi na górę grubymi kiełbasami polanymi sosem gravy zrobionym z tłuszczu, mąki, skrobi kukurydzianej i ziół maranty. W każdym posiłku przygotowanym dla dużej rodziny powinna także znaleźć się pieczeń w postaci solidnej porcji mięsa drobiowego, jagnięciny, wołowiny lub wieprzowiny z pieczonymi ziemniakami. Najpopularniejszym daniem w takim właśnie zestawie jest sunday roast podawane z sosem pieczeniowym, ziemniakami, zestawem gotowanych warzyw, często z dodatkiem pikantnego placka yorkshire pudding. Mięso jest także podstawą fast food’ów, z których najsłynniejszy jest brytyjski beefburger.

Przykładowe dania:

Devilled kidneys – pikantne cynaderki baranie.

Beef Wellington – polędwica wołowa z grzybami, pasztetem, zapiekana w cieście francuskim.

Pudding – lekkie ciasto przyrządzane z jaj, maki, masła, mleka, kaszy manny, o konsystencji stałego kremowego budyniu, podawane jako danie główne lub na słodko.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Mince pies – paszteciki w cieście, z mielonego mięsa w różnym zestawieniu lub jako babeczki z kruchego ciasta z nadzieniem słodkiej mieszanki owoców i przypraw nasączonych rumem lub brandy.

Faggot – potrawa z pieczonych podrobów wieprzowych z groszkiem i ziemniakami.

Pork pie – mięso wieprzowe zapiekane w cieście.

Lancashire hotpot – potrawka z jagnięciny duszonej z cebulą, przykryta plasterkami ziemniaków i zapieczona.

Queen of Puddings – smażone w cukrze owoce posypane kruszonką.

Brytyjczycy nie stronią od deserów, więc w wielu miejscach można kupić trifle – ciasto biszkoptowe przekładane galaretką, kremem mleczno-jajecznym (custrad) i owocami lub różne puddingi: na parze z rodzynkami spotted dick (tzw. deser szkocki), ciasto biszkoptowe w syropie – treacle tart, pudding imbirowy ginger pudding.

Mieszkańców Wysp Brytyjskich kojarzy się głównie z rytuałem picia popołudniowej herbaty „at five o’clock”. Wybór gatunków herbat przyprawia o zawrót głowy, a tradycja prowadzenia przytulnych herbaciarni sięga XVIII stulecia. Herbacie (najlepiej earl grey) powinny towarzyszyć słodkie bułeczki upieczone w foremce zwane „mufinkami” oraz okrągłe ciasteczka maślane crumpets. Aromatyczny napój pijany jest przeważnie z mlekiem, aczkolwiek sama godzina jego podawania jest bardzo umowna.

Na piwo najlepiej wybrać się do jakiegoś wiejskiego pubu, gdzie złocisty trunek nalewany jest za pomocą pompki ręcznej bez ciśnienia gazowego, niemniej ilość brytyjskich pubów w miastach może miło zaskoczyć szanujących się piwoszy. W Wielkiej Brytanii produkuje się różne gatunki piwa, a przesiadywanie w pubie jest niemalże podstawową czynnością wykonywaną każdego dnia. Typowo angielskim gatunkiem ciemno lub jasnobrązowego piwa jest Ale wytwarzane przy pomocy drożdży górnej fermentacji o całej palecie smaków słodkich i gorzkich oraz smaku „lekko maślanym” – butter-like taste. W pubach pija się także ciemne portery uzyskiwane z palonego słodu, gorzkawe stouty i mocne wina jęczmienne barley wine. Wycieczka do Anglii nie powinna się oczywiście obejść bez spróbowania co prawda irlandzkiej, ale najpopularniejszej odmiany irish stouta – Guinness oraz Murphy’s Irish Stout. Znaną marką piwa dolnej fermentacji jest przykładowo Carling i Foster’s. Chociaż picie wina w Wielkiej Brytanii nie jest aż tak popularne jak w innych krajach, najlepsze trunki wytwarza się ze śliwki damasceńskiej i czarnego bzu. Popularnym napojem alkoholowym jest także cydr produkowany z dojrzałych jabłek (często nosi nazwę scrumpy).

Obyczaje

Wielka Brytania jest nowoczesnym krajem z kilkoma ciekawymi obliczami. Z jednej strony typowi Brytyjczycy kładą duży nacisk na utrzymywanie tradycji, natomiast z drugiej strony, w tym wielonarodowościowym kraju mieszka mnóstwo obcokrajowców, którzy w ciągu wielu lat wykształcili odmienny styl życia i obchodzą własne święta. Turyści przybywający tam z wielu stron świata muszą przyzwyczaić się do wielu charakterystycznych norm obowiązujących wyłącznie na terenie Wysp Brytyjskich.

Jednymi z najważniejszych miejsc, w których wyspiarze spędzają czas, są słynne puby podzielone na te bardziej tradycyjne, gdzie goście skupiają się na piciu piwa i konsumpcji przekąsek oraz lokale z telebimami wyświetlającymi mecze angielskiej ligi piłki nożnej Premiership. Wizyta w pubie może być ciekawym doświadczeniem również ze względu na zgromadzone tam pamiątki, archiwalne przedmioty i dokumenty upamiętniające wydarzenia historyczne. Wiele pubów jest nawet celem tematycznych wycieczek, na których turyści poznają historię jakiegoś legendarnego wydarzenia lub dzieje osób związanych z miejscem (np. ze słynnym Kubą Rozpruwaczem, kapitanem Cookiem czy Sherlockiem Holmesem). Wolne chwile Brytyjczycy spędzają także na piknikach poza miastem lub w wielkich parkach miejskich, na wyścigach konnych, festiwalach i oglądaniu rozmaitych wydarzeń sportowych. Dowodem na uszanowanie tradycji są huczne obchody urodzin królowej oraz świąt narodowych celebrowanych w zamku Windsor i Pałacu Buckingham.

Brytyjczycy znani są z wyjątkowego, często autoironicznego poczucia humoru i instynktownego dążenia do kompromisu, chociaż nie zawsze zgadzają się z decyzjami podejmowanymi przez rodzinę królewską, a patriotyzm przybiera dość ekscentryczne formy. Dumą mieszkańców Wysp Brytyjskich są przede wszystkim sporty narodowe z licznymi osiągnięciami w skali światowej, uniwersytety kształcące wybitne osobistości naukowe i literackie oraz różne odmiany muzyki popularnej, które na wyspach mają swoje źródła.

Anglicy piją najwięcej herbaty na świecie i nie bez powodu najbardziej znanym rytuałem, chociaż już nie tak mocno akcentowanym,  jest słynne picie popołudniowej herbaty o 17:00, czyli „at five o’clock”, bardzo często przywoływane w literaturze i filmie. Święta państwowe są przeważnie wolne od pracy i obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie. Na wyspach świętuje się Nowy Rok, Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale także Halloween, Dzień Pamięci obchodzony ku czci żołnierzy poległych w wojnach, Tłusty Czwartek poprzedzający Wielki Post, Dzień św. Jerzego – patrona Anglii i Dzień Guya Fawkesa – huczne zabawy, pokazy sztucznych ogni i festyny związane z rocznicą wykrycia tzw. spisku prochowego Guya Fawkesa, będącego próbą wysadzenia Izby Lordów w roku 1605.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Główną religią jest jedna z gałęzi chrześcijaństwa – anglikanizm wywodzący się z tradycji protestanckiej, niemniej większość grup etnicznych mieszkających na terenie wysp nadal zachowuje własną odrębność kulturową, językową i religijną (islam, hinduizm, sikhizm, judaizm, buddyzm). Anglicy stanowią największą grupę mieszkańców Wielkiej Brytanii wraz z mieszkającymi w osobnych krainach administracyjnych Szkotami, Walijczykami i Irlandczykami. Dlatego, gdy ma się na myśli całą Wielką Brytanię, nie należy używać wspólnego określenia Anglia, oddzielając to określenie od Szkocji, Walii i Irlandii.

Oprócz obowiązującego ruchu lewostronnego na turystów zwiedzających kraj czekają takie ciekawostki jak osobne krany do zimnej i ciepłej wody, kołatki do drzwi zamiast dzwonków i zwyczaj pisania jedynki jedną kreską (napisana inaczej odczytywana jest jako siódemka). W Wielkiej Brytanii używa się specjalnych wtyczek do prądu, piwo leje się na pinty (około 0,5 l), odległość i prędkość odmierza w milach, wysokość w stopach oraz stosuje galony brytyjskie, a także uncje i funty w przypadku materiałów sypkich.

W restauracjach do rachunku dodaje się zwykle 10%, jeśli nie została dodana opłata tzw. „service charge” i tak samo jest w przypadku taksówek. W pubach zamiast napiwków przyjmowana bywa oferta drinka dla obsługi. Anglicy są bardzo przepisowi jeśli chodzi o prowadzenie pojazdu, a także uchodzą za zdyscyplinowanych, ustawiających się nawet w kolejce do autobusu. Ceniona jest tam umiejętność atrakcyjnego opowiadania o sobie, aczkolwiek na zaprzyjaźnienie się z Brytyjczykiem potrzeba odpowiednio dużo czasu. Pozostałe normy i obyczaje nie odbiegają od ogólnie przyjętych w Europie.

Aktywny wypoczynek

Wyspy Normandzkie to nie tylko zabytki i plaże, ale także możliwość uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing i żeglarstwo. Krystalicznie czysta woda zachęca również do nurkowania, więc o możliwość wyprawy nurkowej najlepiej zapytać w St. Helier lub St. Peter Port (podwodny świat ma najwięcej do zaoferowania w okolicy wyspy Sark). Na Guernsey znajduje się także szlak pieszo-rowerowy o długości kilkudziesięciu kilometrów – Green Lanes, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pola golfowe, szkółki jeździeckie, centra fitness i tory gokartowe. Pod okiem przewodnika można zwiedzić jaskinie ukazujące się podczas odpływów oraz groty, rzekomo w których piraci ukrywali swoje skarby (np.: jaskinia Gouliot, Breqhou Cave, grota Boutique i Jewel Cave). Lokalne agencje organizują także przeloty awionetkami i oferują dalekomorskie połowy ryb. Gdy jednak pogoda nie dopisuje, można udać się do Fortu Regent, gdzie urządzono hale sportowe, siłownie oraz basen.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Wyspy Normandzkie?
Podobnie jak w całej Europie najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Anglii są: maj i czerwiec z najdłuższymi dniami oraz wrzesień. Na najwięcej słońca można tam liczyć w lipcu i sierpniu, kiedy na plażach pojawiają się turyści najchętniej wypoczywający na wybrzeżu. Okres wakacyjny nie grozi jakąś szczególną spiekotą ze względu na położenie geograficzne i chłodny klimat (temperatury powyżej 26°C uważane są za upalne), a poszczególne zabytki można właściwie zwiedzać przez cały rok, z wyjątkiem grudnia i stycznia, kiedy jest nieprzyjemnie i wietrznie. Zimą jednak warto zwiedzać liczne muzea, które nie są zatłoczone, a ceny noclegów poza sezonem znacznie niższe. Należy jednak pamiętać, że fronty atmosferyczne w ciągu roku mogą powodować częste wahania temperatur, silne wiatry (wczesna wiosna i jesień), zmiany ciśnienia, mgły i częste opady deszczu. Większe miasta mają swój mikroklimat, z reguły cieplejszy i bardziej suchy niż otaczający je obszar.

Jednym z ciekawszych wydarzeń na wyspach jest sierpniowa impreza „Battle of flowers”, w trakcie której na Jersey pojawiają się ukwiecone parady, upamiętniające rocznicę koronacji króla Edwarda VII. Do pozostałych festiwali wakacyjnych należą Jersey Live oraz Grassroots Festival, przyciągające głównie młodych ludzi i miłośników dobrej muzyki.

Jaka waluta obowiązuje na Wyspach Normandzkich?
Walutą Wysp Normandzkich jest funt brytyjski (GBP), 1 GBP = 100 pensów oraz Funt Jersey – waluta obowiązująca razem z funtem szterlingiem na Wyspie Jersey. Dla turystów z Europy jest to stosunkowo drogi kraj z wysokimi kosztami utrzymania i cenami za wstępy do placówek muzealnych itp. (większość muzeów jest jednak bezpłatna, co może rekompensować koszty pobytu). Ceny zależą także od standardu mieszkania oraz okolicy, w której się przebywa. W wielu miejscach, szczególnie w dużych miastach, można płacić euro po uśrednionym kursie.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Gdzie i jakie pamiątki kupić w Anglii?
Świetnie zaopatrzone angielskie sklepy oferują mnóstwo ciekawych pamiątek, które warto przywieźć z wakacyjnych wojaży. Wybór pamiątek zależy przede wszystkim od gustu i zasobności portfela. Do standardowych pamiątek należą miniaturki znanych symboli angielskich (Big Ben, gwardzista królowej, piętrowy autobus, taksówka, budka telefoniczna), kubki oraz koszulki z charakterystycznymi emblematami (np. logo metra lub słynny napis „mind the gap”), czajniki w kształcie zabytków, magnesy na lodówkę, zapalniczki z flagą Anglii, bluzy z napisem „England”. Z Anglią kojarzy się także najlepsza herbara earl grey, piwo porter, tradycyjny hełm policyjny oraz tkaniny tweedowe (szkockie tkaniny wełniane) i tartan (tkanina o kraciastym wzorze utworzona z krzyżujących się pasów). Popularnością mogą cieszyć się takie ubrania jak: niezniszczalne swetry z wyspy Fair w archipelagu Szetlandów, kurtki firmy Barbour, Burberry oraz militarne typu Flyers, kalosze Hunter oraz buty Dr. Martens.

Jaki czas obowiązuje w Anglii?
W Anglii od czasu polskiego odejmujemy 1 godzinę.

Jakie plaże są na Wyspach Normandzkich?
Wyspy Normandzkie to zakątek Wielkiej Brytanii, który dzięki łagodnemu klimatowi umożliwia wypoczynek na ładnych plażach. Piaszczyste odcinki, chętnie odwiedzane w sezonie letnim, można przykładowo znaleźć na wyspie Jersey od strony Saint Helier. Znajduje się tam piękna, kilkukilometrowa plaża z możliwością uprawiania sportów wodnych. Ozdobą wyspy Herm jest fascynująca plaża muszelkowa Shell Beach, której pięknem nie ustępuje plaża La Grande Greve na wyspie Sark. Ujmujące wybrzeże wyspy Alderney upodobało sobie ptactwo morskie, natomiast dosyć ciekawym miejscem kąpielowym jest Venus Pool – niezwykle głębokie oczko wodne na Sark.

Ważne informacje MSZ

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w St. Helier
Wielka Brytania, St. Helier, Ogier House, The Esplanade, Jersey JE4 9WG
Tel.: 0044 7700811719 (pon.-pt. 15.00-18.00) Faks: 0044 1534504444

Yorkshire

Anglia: Anglia Płd. - Wsch. , Anglia Płd. - Zach. , Anglia Pn. - Wsch. , Anglia Pn. - Zach. , Anglia Śr. - Wsch. , Anglia Śr. - Zach. , Anglia Wschodnia , Kornwalia , Londyn , Wyspa Man , Wyspy Normandzkie , Yorkshire

Wybierz region Anglia Płd. - Wsch. , Anglia Płd. - Zach. , Anglia Pn. - Wsch. , Anglia Pn. - Zach. , Anglia Śr. - Wsch. , Anglia Śr. - Zach. , Anglia Wschodnia , Kornwalia , Londyn , Wyspa Man , Wyspy Normandzkie , Yorkshire